KafkaDay

KOUPIT
VSTUPENKU

3. 7.
1883

Narození

Narozen v Praze jako syn obchodníka Hermanna a jeho ženy Julie (roz Löwyové). Sestry Gabriele / Elli (1889), Valerie / Valli (1890) a Ottilie / Ottla (1892).

1902

Seznámení s životními přáteli

Ve studentských spolcích se seznamuje s celoživotními přáteli Maxem Brodem, Oskarem Baumem, Felixem Weltschem a Oskarem Pollakem. Diskutují o literatuře a své počínající vlastní literární tvorbě.

1906

Universitní studia

Promován doktorem práv na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze.

1907

První zaměstnání

Nastupuje do prvního zaměstnání v pojišťovně Assicurazioni Generali v Praze.

1912

Seznámení s Felice

První setkání s pozdější snoubenkou, Berlíňankou Felicí Baureovou. Po měsíci jí FK píše první dopis a do roku 1917, kdy korespondence končí, jich napsal přes 500. Období intenzivní literární tvorby: píše povídku Ortel, pokračuje na románu Nezvěstný (Amerika), vzniká povídka Proměna. V prosinci vychází první kniha: Rozjímání.

1914

Proces a zasnoubení

V tomto roce se s Felice zasnoubí a následně zasnoubení zruší. Začíná psát Proces.

1917

Zasnoubení podruhé a tuberkulóza

Po opětovném sblížení s Felice se znovu zasnoubí a podruhé zasnoubení zruší. Je mu zjištěna plicní tuberkulóza.

1918
-
1923

POSLEDNÍ ROKY ŽIVOTA

V následujícíh letech se v jeho životě objevuje ještě několik žen, nikdy se však neožení. Vychází několik jeho prací, stěžejní próza ale až po jeho smrti.

3. 6.
1924

SMRT

Na jaře opouští Prahu a v červnu umírá v Dolním Rakousku. 11. června je pohřben na židovském hřbitově na Žižkově v Praze. I když si přeje, aby všechna jeho nezveřejněná díla byla zničena, Max Brod přítelovu závěť nerespektuje a stěžejní Kafkovy prózy vydává.